شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷
دوازده بهمن وردود امام و استقبال بی نظیر قرن
در ۱۲بهمن سال ۱۳۵۷، بی‌نظیرترین و بی‌سابقه‌ترین استقبال تاریخ معاصر توسط مردم ایران رقم خورد. استقبال از مردی که هم یک مرجع عالی‌قدر، هم یک عارف خودساخته و هم یک سیاست‌مدار به‌تمام‌معنا بود.

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"دین پژوهان"،

ایشان رهبری بودند که نمونه‌ای از حکومت اسلامی را در ایران اسلامی بنیان نهادند. به پشتیبانی مردم، حکومت اسلامی را پایه‌ریزی، و حکومت ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی ایران را ساقط کردند. و این‌گونه بود که این آیه شریفه تبلور یافت: «وَ قُلْ جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ کانَ زَهُوقاً [اسراء/۸۰] ای پیامبر، بگو که حق آمد و باطل رفت، به درستی که باطل رفتنی و زایل شدنی است».

ده‌ها خبرنگار و عکاس و فیلم‌بردار به ثبت این رویداد تاریخی پرداختند. جمعیت استقبال‌کننده در طول ۳۳ کیلومتر از فرودگاه مهرآباد تا بهشت‌زهرا(س)، بین ۴ تا ۶میلیون نفر تخمین زده می‌شد.[۱] از یک مرد الهی، استقبالی صورت گرفت که تابه‌حال تاریخ نظیرش را به خود ندیده بود. این نشان از فطرت پاک انسان‌ها دارد، که انسان‌هایی با دل‌های پاک، همیشه طرف‌دار حق و حقیقت، و مردان الهی هستند و همیشه مخالف با حکومت‌های دیکتاتوری، استبدادی، و غیر الهی.

حضرت امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) به هنگام خروج از فرانسه با ارسال پیامی خطاب به مردم فرانسه، ضمن اظهار تشكر، از آن‌ها خداحافظی كرد. ایشان پس از اقامه نماز در كف هواپیما، روی دو پتو با آرامش خوابید، این در حالی بود كه همه علاقه‌مندان، دوست‌داران و نزدیكان ایشان، نگران انجام این پرواز بودند. خطر انهدام هواپیما و یا ربودن آن در آسمان چیزی بود كه همه را تا لحظه فرود آن در فرودگاه تهران، نگران ساخته بود.[۲]
قرار بود که این رجعت تاریخی در روز پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۵۷ انجام گیرد اما بختیار، با بستن فرودگاه‌ها مانع از انجام این امر شد. با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه‌ها، مردم خشمگین به خیابان‌ها ریخته و با تحصن و شعارهای کوبنده، دولت بختیار را تحت‌فشار شدیدی قراردادند.

روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، پرشکوه‌ترین استقبال تاریخی رقم خورد و هواپیمای ایرفرانس در حوالی ساعت ۹ صبح در فرودگاه مهرآباد نشست و حضرت امام(رحمه‌الله‌علیه) با قلبی آرام و مطمئن پس از ۱۵ سال هجرت، پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند.
با ورود ایشان به سالن فرودگاه، فریاد «الله‌اکبر» سالن فرودگاه را به لرزه در آورد. استقبال کنندگان با خواندن سرود «خمینی‌ ای امام»، اشك‌های مشتاقان را بر گونه‌هایشان جاری كردند.
حضرت امام(رحمه‌الله‌علیه) طی بیاناتی در فرودگاه تهران گفتند: «من از عواطف طبقات مختلف ملت تشكر می‌كنم. عواطف ملت ایران به دوش من بار گرانی است كه نمی‌توانم جبران كنم». ایشان ضمن اشاره به این‌كه طرد شاه از كشور قدم اول پیروزی بود، همگان را به «وحدت كلمه» و ادامه مبارزه تا قطع كامل ریشه‌های فساد ترغیب كردند. ایشان سپس از آنجا عازم بهشت‌زهرا شدند.

حضرت امام در اولین سخنرانی خود در میان انبوه استقبال کنندگان مشتاق در بهشت‌زهرا گفتند: «من وقتی چشمم به بعضی از این‌ها كه اولاد خودشان را از دست‌داده‌اند می‌افتد، سنگینی‌‌ای در دوشم پیدا می‌شود كه نمی‌توانم تاب بیاورم. محمدرضا پهلوی فرار كرد و همه‌چیز ما را به باد داد. مملكت ما را خراب كرد و قبرستان‌های ما را آباد». ایشان اضافه كردند: «من دولت تعیین می‌كنم، من توی دهن دولت می‌زنم ... من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌كنم. من به ارتش یك نصیحت می‌كنم و یك تشكر ..... [ما] می‌خواهیم ارتش، مستقل باشد. آقای ارتشبد! شما نمی‌خواهید؟ آقای سرلشكر! شما نمی‌خواهید مستقل باشید؟ و اما تشكر می‌كنم از قشرهایی كه متصل شدند به ملت». 
با وجود سرمای زمستان، همان شب هزاران مشتاق زیارت حضرت امام، در مسیر حركت ایشان خوابیدند. شهرهای كشور در شادی ورود امام غرق نور و گل و فریاد بود.[۳]

در حالی‌که مراسم ورود حضرت امام به‌ طور مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد، نظامیان با یورش به این سازمان از ادامه پخش آن ممانعت كردند. عده‌ای از مردم با قطع جریان پخش مستقیم ورود حضرت امام از تلویزیون به علت هجوم مأمورین نظامی، از عصبانیت تلویزیون‌های خود را به خیابان پرت كردند.
امام خمینی در شب اول اقامت خود در مدرسه رفاه، طی سخنانی با اعضای كمیته استقبال، بر «لزوم حفظ وحدت تأكید نمودند». روحانیون متحصن در دانشگاه، با انتشار آخرین اعلامیه خود، به تحصن پایان دادند. آیت‌الله شریعت‌مداری طی تلگرافی ورود حضرت امام خمینی را تبریك گفت. در پی درخواست مجدد بختیار برای ملاقات با حضرت امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) ایشان گفتند: ملاقات با بختیار را در صورت استعفای وی می‌پذیرم.
شاپور بختیار در آستانه ورود امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) پیامی انتشار داد. وی در پیام خود، مردم را نسبت به ادامه اعتراضات و تظاهرات، خصوصاً در روز ورود حضرت امام، تهدید كرد. «دكتر علی‌آبادی»، عضو شورای سلطنت، از عضویت این شورا كناره‌گیری كرد. دانشجویان ایرانی در مقابل سفارت ایران در آمریكا تظاهرات كردند. در لیبی به حمایت از انقلاب اسلامی مردم مسلمان ایران، یك راه‌پیمایی ترتیب یافت.[۴]

رادیو كویت: وزیر انرژی آمریكا اعلام كرد در صورت ادامه عدم صدور نفت ایران، كشورش مجبور به جیره‌بندی نفت خواهد بود. اوضاع ایران باعث شدیدترین بحران نفتی از زمان تحریم نفت توسط كشورهای عربی از سال ۱۳۵۲ تاكنون شده است.[۵]

نکات سخنرانی امام خمینی(رحمه‌الله‌علیه) به هنگام ورود به ایران:
۱. ایشان به هنگام ورود به فرودگاه مهرآباد، رمز پیروزی این انقلاب عظیم را «وحدت کلمه» عنوان کردند. رژیم دو هزار و پانصد ساله‌ای که تا دندان، مسلح بود و  تمام امکانات، تجهیزات و تسلیحات نظامی و انبوه ثروت این مملکت را در اختیار داشت سرنگون شد. هم‌چنین تمام ابرقدرت‌های آن روزگار، همانند آمریکای جهان‌خوار، اسرائیل، انگلیس و فرانسه و غیره، با تمام وجود از او حمایت می‌کردند. اما چه شد که مردی تنها، با مردمی با دست‌های خالی بر این رژیم سفاک پیروز شد؟ این پیروزی عظیم برای تمام قدرت‌های پوشالی، یک رمز داشت و رمز آن تکیه ‌بر خدا و رمز «وحدتی» بود که خمینی کبیر(رحمه‌الله‌علیه) انگشت روی آن نهادند.

ایشان ادامه پیروزی‌های بعدی و از میان برداشتن تمام مفسدین عالم را با رمز «وحدت و یکپارچگی ملت» میسر دانستند. حقیقتی که قرآن کریم به‌درستی بر آن صحه گذاشته است: «وَ اعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَ لاَ تَفَرَّقُوا [آل‌عمران/۱۰۳] همگان دست در ريسمان خدا زنيد و پراکنده مشويد».
در آیه‌ای دیگر خداوند علیم تاکید می‌کند: «وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ريحُكُمْ وَ اصْبِرُوا [انفال/۴۶] از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد و با يكديگر به نزاع برمخيزيد كه ناتوان شويد و مهابت و قوت شما برود».
به خاطر همین رمز کلیدی است که استکبار جهانی با تمام قوای شیطانی خود به جنگ اتحاد مسلیمن آمده است؛ از یک‌ طرف، با خلق و حمایت از گروهک‌های آدم کش مانند داعش، سعی در برهم زدن اتحاد و یکپارچگی ملت‌ها و کشورهای اسلامی دارد و از طرف دیگر با مطرح کردن حس ملی‌گرائی و مذهبی، در بین ملل متحد اسلامی، همانند عرب و عجم، ترک و فارس، کرد و بلوچ و  جنگ بین شیعه و سنی و غیره، در پی‌برهم زدن این اتحاد و یکپارچگی است.

۲. نکته دیگری که حضرت امام خمینی(رحمة‌الله‌علیه) در بهشت‌زهرا بر آن تأکید کردند، تشکیل حکومت اسلامی بود، حکومت الهی و شیعی که قرن‌های متمادی بود که مستکبرین و انحصارطلبان قدرت، آن را از مردان الهی تصاحب کرده بودند. ایشان در همین زمینه این جمله معروف را فرمودند: «من دولت تعین می‌کنم، من تو ذهن این دولت می‌زنم».

۳. نکته دیگری که ایشان بر آن تأکید داشتند استقلال این مملکت بود. استقلالی که قدرت‌های مستکبر آن را به تاراج برده بودند و این مملکت را مورد تاخت‌وتاز خود قرار داده بودند. در این کشور، بیگانگان در تمام تار و پود این مملکت رخنه کرده بودند؛ مستشاران آن‌ها در تمام رده‌های نظامی و انتظامی و دولتی و ملی، لانه کرده بودند. ایشان خطاب به سران مملکت فرمودند: «می‌خواهیم ارتش مستقل باشد. آقای ارتشبد شما نمی‌خواهید؟ آقای سرلشكر شما نمی‌خواهید مستقل باشد؟
____________________
[۱]. سایت نشر آثار رهبری.
[۲]. سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی.
[۳]. همان.
[۴]. همان.
[۵]. همان.
برای مطالعه بیشتر، مراجعه کنید به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب