شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷
کانون وبلاگ نویسان استان قم منتشر کرد؛
ناباروری معظل این روزهای خانواده های تک فرزندی
امروزه با وجود اینکه شعار فرزند بیشتر در جامعه داده می شود اما عکس این موضوع رخ داده است و خانواده ای پر جمعیت را به سختی میتوان پیدا کرد ...

کانون وبلاگ نویسان قم،

زمان زیادی از شعار "فرزند کمتر زندگی بهتر" نمی گذرد، شعاری که در دهه های قبل بر روی در و دیوار شهر به کرار می توانستیم ببینیم اما با وجود تمام این شعارها باز هم خانواده های کم جمعیت را به سختی می توانستیم رویت کنیم.

این در حالیست که امروزه با وجود اینکه شعار فرزند بیشتر در جامعه داده می شود اما عکس این موضوع رخ داده است و خانواده ای پر جمعیت را به سختی میتوان پیدا کرد و کسی تمایلی به داشتن خانواده ای با چندین فرزند را ندارد.

با این وجود بعضی خانواده ها به دلیل ناباروری در حسرت یک فرزند به سر می برند و حاضر هستند تمام داشته خود را بدهند تا خانه آنها به نور فرزندی روشن شود و صدای زیبای پدر و مادر از سوی فرزند در خانه آنها ندا داده شود.

از طرفی این روزها به راحتی می توان در اقوام و اطرافیان خود زوج های جوانی را دید که به صورت پنهانی و یا علنی به دنبال پزشکی حاذق هستند تا بتوانند مشکل ناباروری خود را حل کنند.

با توجه به اینکه امروز رویکرد تغییر کرد است و مسئولان خواهان افزایش جمعیت کشور هستند تا در آینده با آمار بالای افراد مسن در کشور روبرو نشویم از همین رو باید چاره ای برای زوج های نابارور صورت بگیرد تا این افراد هم صاحب فرزندی شوند و همین طور جمعیت کشور رو به افزایش پیش برود.

البته ناگفته نماند مسئولین باید برای هزینه های درمانی ناباروری اقدام و تفکری کنند چراکه هزینه های درمان آن خیلی سنگین و بالا می باشد و هر کسی از پس هزینه های آن بر نمی آید و توان پرداختش را ندارد.

از همین رو برخی از علل ناباروری در بین زوج ها را می توان عواملی همچون ازدواج دیرهنگام، تمایل به تاخیر در فرزندآوری، آلاینده‌های زیست محیطی آب و خاک و هوا (سرب)، مصرف مواد مخدر ، محصولات آرایشی نامرغوب، چاقی و تغذیه نامناسب ، استفاده از انواع نگهدارنده‌ها و انواع دارو‌ها و هورمون‌ها در پرورش دام و طیورکه علاوه بر گوشت به آلودگی شیر هم منجر می‌شود، پوشش و لباس های تنگ ،امواج و تشعشعات الکترو مغناطیسی  و... دانست.

ناباروری در اصل به ٢ گروه اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود؛ در نوع اولیه هیچ‌گونه حاملگی در گذشته اتفاق نیفتاده است و در نوع ثانویه حداقل یک بار حاملگی اتفاق افتاده حتی اگر منجر به تولد نوزاد زنده نشده باشد.

با وجود آماری که از وجود سه میلیون زوج نابارور در ایران داده می شود، پژوهشگاه ابن سينا و جهاد دانشگاهي اوایل سال 90 در این زمینه پژوهشی انجام داده است که عنوان مي‌كنند فاصله آمار ناباروري در ايران با جهان به نسبت بالايي متفاوت است و رقم های بالایی را نشان می دهد.

این در حالیست که نرم جهانی زوج های نابارور بین 12 تا 14 درصد می باشد که در این زمینه کمترین رتبه با 7درصد را انگلستان و بالاترین رتبه را آفریقا با 30درصد زوج نابارور به خود اختصاص داده است.

برخی کارشناسنان دو علت مهم را که آمار ناباروری را در بین زوج های جوان بالا می برد را یکی اختلالات و مشکلات هورمونی و دیگری بیماری های عفونی عنوان می کنند.

در بررسی و تحقیقات به عمل آمده از 50 زوج 15 مورد از علت نازایی مربوط به مردان می شد که این امر با انجام یکسری آزمایشات تخصصی قبل از ازدواج قابل تشخیص است و با تشخیص به موقع می توان از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، افسردگی و حتی خودکشی پیشگیری کرد.

حال امیدواریم که دولت و مجلس با همکاری یکدیگر برای این مشکل که به نوعی این روز ها برای زوج های جوان مشکل بزرگ و حادی شده است چاره ای بیندیشد و بودجه ای را برای درمان این نوع بیماران اختصاص دهند تا مشکل در کشور حل شود.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب