شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷
موقعیت شناسی آیت‌الله محمد کاظم یزدی در مبارزه با استعمار
دوران حیات و مرجعیت این عالم بزرگ مصادف بود با اوج استعمارگری دول غربی در کشورهای اسلامی و تاراج سرمایه‌های مردم آن کشورها که ایران هم از این تاراج در امان نمانده بود.

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"دین پژوهان"،

آیت‌الله‌العظمی سید «محمدکاظم طباطبایی یزدی» در سال ۱۳۴۸ ق دیده به جهان گشود. ایشان از سادات طباطبا است که از نوادگان امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) محسوب می‌شوند.[۱] پدرش «سید عبدالعظیم طباطبایی» از توابع شهرستان یزد[۲] به زراعت و کشاورزی مشغول بود و از این طریق، برای تأمین معاش، روزگار می‌گذراند. مادرش که از بانوان سیّد و نیکو سرشت به شمار می‌رفت، با چرخ‌دستی، نخ می‌رسید و در امر معاش کمک‌کار همسر خود بود.

تحصیلات
آغاز تحصیلات سید محمدکاظم در مدرسه مُحسنیّه یا دومنار یزد بود. وی پس فراگیری مقدمات در یزد برای تکمیل تحصیلات خود به مشهد مقدس و سپس در سال ۱۲۸۱ ق راهی عتبات شد و در زمره زبده‌ترین شاگردان میرزای شیرازی درآمد. ایشان بعد از تلاش فراوان، به درجه اجتهاد نائل آمد و از برخی مراجع حوزه نجف اجازه اجتهاد دریافت کرد و در نجف اشرف به‌طور رسمی حوزه درس تشکیل داد و به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت.

مرجعیت
ایشان بعد از ارتحال میرزای شیرازی در سال ۱۳۱۲ ق به مقام مرجعیت رسید و بعد از فوت شیخ محمد طه در سال ۱۳۲۳ ق، مرجعیت تام جهان تشیع در کشورهای عربی، ایران، قفقاز و آسیای جنوبی و مرکزی به ایشان محوّل شد. وی به‌ موازات فعالیت‌های علمی، آموزشی و ترویجی از تزکیه درون، پالایش دل و مبارزه با نفس اماره غافل نبود و در اثر فروتنی، ساده زیستی و خاک‌ساری به درجات والای عزت‌نفس و اقتدار معنوی دست یافت.

مبارزه با استعمار در قالبی نو
دوران حیات و مرجعیت این عالم بزرگ مصادف بود با اوج استعمارگری دول غربی در کشورهای اسلامی و تاراج سرمایه‌های مردم آن کشورها که ایران هم از این تاراج در امان نمانده بود.
یکی از مهم‌ترین شگردهای استعمارگران برای سلطه به کشورهای اسلامی سرازیر کردن انواع کالاهای مصرفی در کشورهای اسلامی بود تا علاوه بر سیطره اقتصادی زمینه ساز تغییر در فرهنگ و سبک زندگی مسلمانان را فراهم آورند.

این تلاش استعمارگران از دید مردم مسلمان ایران دور نماند و در سال ۱۳۱۶ قمری به همّت مرحوم آیت اللّه آقا نجفی اصفهانی و جمعی دیگر از رجال دینی و اجتماعی اصفهان شرکتی تحت عنوان "شرکت اسلامیه" به وجود آمد.
مهم‌ترین هدف این شرکت، بسیج نیروها و امکانات موجود جامعه اسلامی برای تولید کالاها و منسوجات داخلی، تشویق و رواج صنایع و کالاهای داخلی، و در نهایت ایجاد استقلال و خودکفایی صنعتی و مبارزه با استعمار اقتصادی بود. شعبه اصلی شرکت، در اصفهان بود و شعبات فرعی آن در بلاد گوناگون ایران (و حتی خارج از ایران، همچون اروپا و روسیه و ...) قرار داشت.[۳]

تأسیس این شرکت و ایجاد شعب آن در مناطق مختلف، حمایت علمای بزرگ ایران و عراق را به دنبال داشت. یکی از افراد مهم و تأثیرگذاری که از این شرکت حمایت نمود مرحوم آیت‌الله سید محمدکاظم طباطبایی یزدی بود. ایشان ضمن پیامی در حمایت از این شرکت خطاب به تمام مسلمان نوشتند: «... شایسته و مناسب، و به‌موقع است که عموم مؤمنین ... از هر صنف هر یک به‌ قدر مقدور در ترویج این امر مهم، اهتمام تمام و صرف همّت نمایند و مهما امکن [تا آنجا که ممکن است] از البسه و اقمشه خارجه متحرّز باشند [دوری گزینند]. بلکه سزاوار، این است که در سایر جهات حرکات و سکنات، و کیفیّات لباس و طعام و شراب و گفتار و کردار، از وضع و طرز کفّار خود را بر حذر و برکنار دارند».[۴]

می‌توان گفت که علمای دین همواره از بیدارترین و مبارز‌ترین افراد در برابر استعمار و استثمار کشورهای مسلمان بودند و در راه مبارزه با تسلط کفار بر مسلمانان، تلاش‌های فراوان نمودند و مرحوم آیت‌الله سید محمدکاظم طباطبایی یزدی از نمونه‌های بارز مبارزه با استعمار بودند.

_____________________________
پی‌نوشت
[۱]. اعیان الشیعه، سید محسن امین، ج‏۱۰، ص‏۴۳.
[۲]. فرهنگ جغرافیایی آبادی‌های کشور [یزد]، سازمان جغرافیایی نیروهای مُسلّح، ص‏۱۲۹.
[۳]. مشرق نیوز.
[۴]. مشرق نیوز.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب