شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷
لوازم آرایشی ارزان قیمت اما تقلبی نابودکننده پوست
طی سال های گذشته پدیده قاچاق به صورت یک معضل جدی وتهدید کننده اقتصاد کشور در حال رشد کردن می باشد؛ در این بین برخی کالا با قاچاق کمتری روبرو هستند و برخی دیگر با درصد بالای قاچاق روبرو هستند.

کانون وبلاگ نویسان قم،

لوازم آرایشی آن دسته از کالایی می باشد که با درصد بالایی از قاچاق مواجه می باشد از طرفی با وجود اینکه ایران کشوری اسلامی می باشد اما رتبه دوم مصرف لوازم آرایشی را در خاورمیانه و رتبه هفتم را در دنیا بخود اختصاص داده است که این امر به لطف دختران و زنان ایرانی محقق شده است.
در کشور های خارجی مصرف لوازم آرایشی در بین زنان سن بالا که آن طراوت پوست خود را از دست داده اند رواج دارد اما در ایران کاملا برعکس می باشد و این امر در بین دختران جوان الخصوص در بین دانشجویان حاکم است؛ آمار مصرف و خرید لوازم آرایشی توسط جوانان سر به فلک کشده است.
طبق آمارها 17 میلیون زن ایرانی هر ساله 10 تریلیون و 200 میلیارد تومان برای خرید لوازم آرایشی هزینه می‌کنند! این در حالی است که بین 80 تا 90 درصد بازارهای لوازم آرایشی ایران در اختیار کشورهای خارجی قرار دارد؛ کشورهایی که هر ساله میلیون‌ها دلار از صادرات لوازم آرایشی بهداشتی به ایران سود می‌برند! ولی  تنها ۴۰ درصد از حجم بازار مصرفی لوازم آرایشی ایران از سوی توزیع کنندگان رسمی برندهای معروف تامین می شود  و ۶۰ درصد باقی از طریق کالاهای قاچاق وارداتی تامین می شود، کالاهایی که بدون هیچ گونه نظارت کیفی در اختیار مشتری قرار می گیرند.
جلوگیری از ورود و خروج کالای قاچاق به کشور به منظور حمایت از صنایع داخلی، افزایش سرمایه گذاری مولد و اشتغال، کاهش فقر، افزایش درآمدهای مالیاتی و گمرکی، مقابله با اخلال در سیاست های تجاری و مالی دولت، جلوگیری از به هدر رفتن هزینه های کنترلی مرزها، جلوگیری از به هدر رفتن یارانه ها و . . . ضرورتی انکار ناپذیر بوده و قاطعیت در برخورد قانونی با گروه های سازمان یافته قاچاق امری است لازم چرا که مضرات قاچاق فقط به موضوعات فوق محدود نمی شود بلکه موضوعات مهمی همچون مذهب، فرهنگ، امنیت و . . . را نیز در بر می گیرد.
با توجه به اینکه حجم بالایی از لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی در کشور وجود دارد باید مصرف کنندگان به عوارض و عارضه های مصرف کالای تقلبی بیشتر توجه کنند.
بر اساس پژوهش‌های موسسه تحقیقاتی ام‌تی‌بی،‌ 296 عارضه در کمین کسانی است که از مواد آرایشی بهداشتی تقلبی استفاده می‌کنند. کلروفوم‌ها، پارابن‌ها و فرمالدئید از مهم‌ترین مواد شیمیایی است که در لوازم آرایشی استفاده می‌شود و این مواد پتانسیل بالایی برای ایجاد بیماری‌های پوستی ایجاد می‌کنند؛ به طور کلی این مواد شیمیایی در اثر استفاده زیاد سبب تضعیف شدید پوست در مقابل بیماری‌ها شده و فرد را در معرض پیری زودرس قرار می‌دهد!
به هر حال محصولات قانوني كه ليبل وزارت بهداشت را دارند، ميزان سرب موجود در آن‌ها كمتر از ميزان مجاز است و به هيچ‌وجه خطرناك نيستند. البته اين قضيه در مورد آرسنيك هم مصداق دارد كه ميزانش نبايد بيشتر از 10PPM باشد ولي به‌طور كلي سرب به هيچ‌وجه خاصيت ايجاد سرطان پوست را ندارد و فقط به‌دليل اين‌كه ممكن است در محصولاتي مثل رژ لب كه خورده و جذب دستگاه گوارش مي‌شوند، ايجاد مسموميت كند.
با توجه به اینکه قاچاق در کشور روز به روز بیشتر می شود مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مبارزه با قاچاق می فرمایند: "گسترش پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید و تجارت قانونی و سرمایه‌گذاری و اشتغال، خطر جدی و بزرگی است که باید با جدیت تمام با آن مبارزه کرد و بر همه دستگاه‌هایی که به نحوی می‌توانند در این امر دخیل باشند واجب است که سهم خود را در این مبارزه ایفا کنند. اولاً باید کانون مرکزی این مبارزه در سطحی عالی نزدیک به رییس دولت و دارای اشراف قانونی بر دستگاههای ذیربط دولتی باشد، ثانیاً تبلیغات متناسب و هوشمندانه و همه جانبه در خدمت این مبارزه قرار گیرد، ثالثاً برخورد قضایی و انتظامی، قاطع و در ارتباط کامل با تصمیم‌گیری‌های آن کانون مرکزی باشد، رابعاً عزم جدی بر این باشد که عمل قاچاقچی کاملاً برخلاف صرفه و همراه با خطر باشد و جنس قاچاق از پیش از مبادی ورودی تا محل عرضه آن در بازار، آماج اقدامات گوناگون این مبارزه قرار گیرد. البته در این کار لازم است با دقت و مراقبت تمام از آلوده شدن عناصر دست‌اندرکار این مبارزه به بیماری رشوه و امثال آن جلوگیری شود. بدیهی است که دستگاه قضایی از یکسو و دستگاه‌های انتظامی و احیاناً نظامی از سوی دیگر وظیفه دارند در این امر مهم همکاری کامل داشته باشند."
حال با توجه به اینکه لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق و تقلبی در کشور روز به روز بیشتر می شود روش هایی برای تشخیص اصل و تقلبی بودن آنها وجود دارد از همین رو بهترین روش تشخیص محصولات اصل و تقلبی، خرید آنها از مراکز مجاز عرضه مثل دارو خانه یا فروشگاه هایی است که از اصناف مربوطه مجوز دریافت نموده اند و دیگری توجه به برچسب های اصالت سازمان غذا و دارو است که با کد یونیک خود از هر نظر قابل رهگیری است.
حالا باید دید که آیا این همه هشدار درباره بیماری‌های پوستی با مصرف بیش از حد و تقلبی لوازم آرایشی باعث می‌شود که مصرف این مواد اندکی کاهش پیدا کند یا همچنان ایرانی‌ها به مصرف این مواد شیمیایی ادامه می‌دهند تا رتبه اول را در جهان در مصرف لوازم آرایشی به دست بیاورند!

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب