چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
سه شنبه آخر سال را در منزل بمانید !

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"داستان نویس اصولگرا"،

دوازده سال پیش این جانب برای نخستین بار از اصطلاح «چهارشنبه سوزی» به جای چهارشنبه سوری، در یکی از وبلاگ‌هایم استفاده کردم و بلافاصله مورد استقبال و استفادۀ پلیس درآمد و سپس همه‌گیر شد. البته آن وبلاگ بعدها توسط بلاگفا تعطیل و سپس حذف شد و اکنون آن نشانی توسط شخص دیگری اشغال شده است.

 

نمی‌توان لذّت ترقّه بازی و آتش افروزی را کتمان کرد، لذّتی که باعث می‌شود علی رغم خطرات فراوان، همچنان شاهد اشتیاق مردم، به ویژه نوجوانان و جوانان به استفاده از انواع مواد محترقه باشیم. امّا واقعیت این است که استفاده از انواع ترقّه همواره خطرناک است و پیامدهای بسیار ناگوار و غیر قابل جبران دارد!

مشکل این است که ما با دیدن مصدومان کمتر عبرت می‌گیریم و گمان می‌کنیم هرگز خودمان دچار حادثه نخواهیم شد و فراموش می‌کنیم کسانی که دچار صدمات و ضایعات غیر قابل جبران و مادام العمر شده‌اند، دقیقاَ مثل ما از عقل، هوش، درایت و اعتماد به نفس برخوردار بوده‌اند، اما طبیعت مواد خطرناک، ناگهان ایشان را دچار حادثه کرده است و این اتفاق ممکن است برای ما یا هر شخص دیگری رخ دهد و بقیۀ عمر او را تبدیل به یک کابوس شبانه کند!

نگارنده چندان انتظار ندارد تا علاقمندان آتش بازی و ترقه بازی با خواندن این یادداشت به خود بیایند، اما این انتظار وجود دارد که اگر در میان اطرافیان شما کسی یا کسانی هستند که خطرات ناشی از بازی با مواد محترقه را به فراموشی سپرده‌اند، به هر نحو ممکن ایشان را به خود بیاورید.

انتظار دیگر از مردم خوب کشورمان این است که در ایام پرخطر، به ویژه در عصر سه‌شنبه آخر سال (تا آخر شب)، از گشت و گذار در کوچه و خیابان پرهیز کنند و خودشان و عزیزانشان را از خطرات احتمالی حفظ کنند.

سخنی هم با آن دسته از هم‌وطنانی دارم که به هیچ قیمتی حاضر به کنار گذاشتن این تفریح خطرناک نیستند: دست کم از موادی استفاده کنید که کم خطرتر باشند و مراقب رهگذران، به‌ویژه کودکان و خانم‌ها باشید.

برچسب ها : جوان , چهارشنبه سوری ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب