چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
تردید در انتخاب به خاطر ترس از حرف مردم!

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"آرامش کجاست؟"،

دختری ۲۲ ساله هستم. حدود ۳ سال است که با پسری آشنا شدم. خانواده هر دو از رابطه ما مطلع هستند. البته از آنجایی که در این مدت، هر دو دوران تحصیل را سپری می‌کردیم، متأسفانه این رابطه كمی به طول انجامید. ناگفته نماند قرار است عید امسال با هم ازدواج كنیم. ایشان پسر سر به زیر، اهل كار و زندگی است. در این ۳سال رابطه، كوچك‌ترین خطایی از ایشان ندیده‌ام. از طرفی، خیلی به من علاقه‌مند است. احساس می‌کنم که او تمام ملاك‌های زندگی را دارد. فقط مشكل من این است كه ایشان از لحاظ وزنی چاق هستند و الان هم، به خاطر درخواست من، تحت رژیم درمانی هستند. حالا كه رابطه ما جدی‌تر شده، در انتخابم احساس نگرانی و تردید می‌کنم؛ اینکه در آینده، چطوری او را به دوست و آشنا معرفی ‌كنم؟ از حرف و خنده مردم می‌ترسم.

وقتی با نامزد دوست‌هایم مقایسه‌اش می‌كنم، دنیا روی سرم خراب می‌شود. خیلی دو دل هستم. از یک طرف، دوستش دارم. از طرف دیگر، حرف‌ها و كنایه‌های احتمالی دیگران هم عذابم می‌دهد.

البته، او به من قول داده که لاغر شود و در حال حاضر هم مقداری وزن خود را کاهش داده است، ولی می‌ترسم بعد از ازدواج، با کنایه‌های دیگران مردد شوم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخ:
جالب است که با گذشت ۳ سال از رابطه، الان به فکر چاقی و اضافه وزن طرف مقابلتان افتاده‌اید! به نظر می‌رسد از همان اول رابطه، اصلاً قصد ازدواج در کار نبوده و یا اگر هم بوده، چندان این رابطه را جدّی نگرفته‌اید که الان بعد از گذشت ۳ سال از رابطه، تازه به فکر وضعیت ظاهری طرف مقابلتان افتاده‌اید.

به هرحال، ضمن اینکه رابطه شما بسیار طولانی شده است و ادامه این روند به هیچ وجه به صلاح هیچ کدامتان نیست، لازم است تکلیف این رابطه را هرچه زدوتر معلوم کنید.

به نظر می‌آید علت ترس شما از آینده این باشد که فکر می‌کنید چاقی طرف مقابلتان عیب است و یک فرد چاق به خاطر عدم تناسب اندام، به درد شما نمی‌خورد و یا اینکه در این زمینه، برخی اطرافیانتان، چیزی به شما گفته‌اند.

لذا اگر عقیده خود شما این باشد که چاقی عیب است، عرض می‌کنم؛ چاق بودن از نظر مردم، عیب نیست و گرنه معمولاً افراد لاغر با کسانی که چاق هستند ازدواج نمی‌کردند. پس، وقتی می‌بینیم زنان و مردانی هستند که علی‌رغم لاغر بودن همسر، خودشان چاق هستند، به این نتیجه می‌رسیم که چاق بودن در عرف مردم، عیب شمرده نمی‌شود و کسی هم به افراد لاغر نمی‌گوید؛ حیف از تو که همسرت چاق است.

پس، اگر ناراحتی شما به خاطر عقیده خودتان است، در صورتی که فکر خود را عوض کنید، مشکل حل می‌شود؛ یعنی به خود بگویید؛ وقتی یک چیزی عیب نیست؛ چرا باید نسبت به آن سر افکنده باشم؛ چون خصوصیت بدنی افراد با هم فرق دارد؛ بعضی‌ از افراد، استعداد چاقی دارند و بعضی‌ها ندارند. در نتیجه، دو نفر که به صورت یکسان غذا می‌خورند، یکی ممکن است چاق شود و دیگری لاغر. البته شکی نیست در صورتی که فرد بتواند رژیم لاغری بگیرد و وزنش را کم کند، خود فرد راحت‌تر است؛ ولی اینگونه نیست که اگر فرد چاق بماند، خطایی نابخشودنی مرتکب شده باشد.

پس اینکه کسی چاق است، عیب محسوب نمی‌شود تا همسرش از این وضعیت او سر افکنده باشد. بنابراین، اگر این طور فکر کنید، اصلاً عیبی نمی‌بینید که از او ناراحت و سر افکنده باشید.

اگر هم علت، این باشد که دیگران به شما حرفی زده‌اند، اگر فکر خود را عوض کنید، در صورتی که کسی حرفی بزند نه تنها خجالت زده نمی‌شوید، بلکه از آنجایی که فکر طرف مقابل را نادرست می‌دانید، به او اعتراض می‌کنید که مگر چاق بودن عیب است؟ خدا هر کس را یک جور خلق کرده و به بعضی‌ها، استعداد چاقی داده که وقتی به صورت معمولی هم غذا می‌خورند چاق می‌شوند.

البته، اگر فکر خود را هم عوض نکنید و چاقی را عیب بدانید، باز هم راه بسته نیست و می‌توانید کاری کنید که هیچ کس، حرفی در مورد همسر آینده‌تان نزند. لذا بهتر است طوری برخورد کنید که دیگران فکر کنند که شما از اول، دوست نداشتید که همسرتان لاغر باشد؛ بدین صورت، قبل از اینکه او را ببینند، وقتی از او تعریف می‌کنید، زمینه سازی کنید و بگویید؛ همسر من، از نظر جثه و هیکل، لاغر مردنی نیست، بلکه هیکل‌دار و تو پُر است. لذا وقتی که او را دیدند، اگر گفتند؛ چرا همسرت چاق است، بگویید؛ مگر عیبی دارد؟ اتفاقاً خیلی هم خوب است و ... خلاصه اگر پیش دستی کنید و پیشاپیش از همسرتان دفاع کنید، هیچ کس به خودش جرأت نمی‌دهد که در مورد همسرتان حرفی بزند.

حتّی اگر نخواستید یا نتوانستید مطالبی را که عرض کردم به دیگران بگویید، اگر وقتی دیگران بد گفتند، خود را ناراحت نشان دهید، این کار باعث می‌شود که به تدریج، کسی جرأت نکند از چاقی همسرتان بدگویی کند. در نتیجه، وقتی طرف مقابلتان، فرد خوبی است و مناسب هم هستید، فکر به هم زدن ازدواج را از سرتان بیرون کنید؛ چون چاقی از مسائلی است که در زندگی آینده نقش چندانی ندارد. خصوصاً اشاره کردید که ایشان در حال گرفتن رژیم لاغری هستند.

برچسب ها : ازدواج ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب