چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
نابغه‌ای تأثیرگذار در جهان تشیع
یکی از شهدای عظیم الشأن جهان اسلام که یادش همیشه در دلها خواهد ماند؛ شهید آیت الله سید محمد باقر صدر است. وی به دلیل مخالفت با حزب بعث عراق و دیکتاتوری صدام، مورد خشم آنها قرار گرفت که در نهایت منجر به شهادت وی و خواهر گرامی‌اش شد.

کانون وبلاگ نویسان قم،

فعالیت سیاسی وی ناشی از شخصیت علمی و عملی بود که باعث شد یکی‌ از ممتازترین‌ و شگفت‌ انگیزترین‌ چهره‌های برجسته در جهان تشیع شناخته شود. «هر مجمع‌ علمی‌ حق‌ دارد که‌ به‌ فرآورده‌ی‌ انسانی‌ بزرگی‌ چون‌ این‌ عالم‌ بزرگوار به‌ خود ببالد. او بی‌شک‌ یک‌ نابغه‌ و یک‌ ستاره‌ درخشان‌ بود. از جنبه‌ علمی، جامعیت‌ و تحقیق‌ و نوآوری‌ و شجاعت‌ علمی‌ را یکجا دارا بود. در اصول، در فقه، در فلسفه‌ و در هر آنچه‌ با این‌ دانشها ارتباط می‌یابد در زمره‌ بنیانگذاران‌ و صاحبان‌ مکتب‌ محسوب‌ می‌شد»[۱].

وی انسانی بود که عارف به زمانه خود بود و مسیر حق را به درستی شناخت و تا آخر هم در همین مسیر استقامت کرد. حمایت از نهضت امام خمینی ناشی از همین معرفت او است. سید محمد باقر صدر، نهضت امام خمینی در ایران را روزنه امیدی برای نجات امت اسلامی می‌دانست. بنابراین از آغاز نهضت اسلامی در ۱۳۴۲ش آن را تحت نظر داشت و از امام خمینی و حرکتش حمایت می‌کرد. در زمانی که امام خمینی از ترکیه به نجف اشرف منتقل شد، شهید صدر به همراه عده‌ای از علمای دیگر از امام استقبال کردند. در تمام چهارده سال اقامت امام در نجف، سید محمد باقر با ایشان ارتباط نزدیکی داشت. جمله «ذوبوا فی الخمینی کما هو ذاب فی الاسلام؛ در خمینی ذوب شوید چنانکه او در اسلام ذوب شده است»[۲]، نشانه اعتقاد او به امام خمینی است.
شهید صدر با مبارزه با حزب بعث و حمایت از انقلاب اسلامی ایران جلوه‌ای از این معرفت عمیق خود را به نمایش گذاشت. به همین خاطر است رهبر معظم انقلاب به این شهید والامقام افتخار می‌کنند: «ما ... به وجود مرحوم شهید آیت الله آقای سید محمد باقر صدر به‌خاطر شخصیت علمی و جهادی و فکرى ایشان افتخار می‌کنیم»[۳].
اگر مردم یک کشوری متخلق به این صفت تأثیر گذار باشند دیگر گزندی به آن کشور نخواهد رسید. با این صفت، حق را از ناحق تشخیص داده و مانع نفوذ و تأثیرگذاری دشمنان خواهند شد.

پی‌نوشت:
[۱] پیام رهبر انقلاب به کنگره بزرگداشت شهید آیت‌اللّه سید محمدباقر صدر ۱۳۷۹/۱۰/۲۹
[۲] بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس ۱۳۸۳/۰۳/۲۷
[۳] بیانات در دیدار خانواده‌ی شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر ۱۳۸۳/۰۳/۱۹

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب