چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
نیازها و انتظارات ابراز نشده زوجین در زندگی!

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"آرامش کجاست؟"،

گاهی اوقات همسران در زندگی مشترک دچار تنش‌های مخفی و پنهانی می‌شوند که باعث بحث‌های ناکام و تخریب‌گر در میانشان می‌شوند. متأسفانه همسران درباره این مسائل به صورت روشن صحبت نمی‌کنند. لذا رفتارهای غیرقابل توجیه و بعضاً آزاردهنده‌ای از خود بروز می‌دهند که نشانگر نیازها و انتظارات ابراز نشده‌ در زندگی هستند.

مانند این خانم محترم که می‌گوید: یک سال است که زندگی مشترک خود را آغاز کرده است، ولی متأسفانه شوهرش اصلاً به نظرات او اهمیت نمی‌دهد و تنها به نظرات مادر و خانواده‌ خود توجه می‌کند.

دراینگونه موارد باید همسران جوان در زندگی زناشویی توجه داشته باشند که ممکن است انتظار پنهان همسرشان این باشد: که دوست دارد همسرش به خانواده او اهمیت دهد و در واقع، نیاز او اهمیت دادن شما به خانواده‌اش باشد. چه بسا سؤالی که همسرتان به طور پنهان از خودش می‌پرسد این است: چرا همسرم به اندازه من برای خانواده‌ام احترام قائل نیست؟ به دنبال این سؤال، ذهن همسرتان در جستجوی پاسخ‌های مرتبط به این مسئله است و هرگونه بی‌توجهی جزئی شما به خانواده‌اش و یا حتی درخواست منطقی شما را برای تنها بودن با همسرتان به عنوان جوابی برای سؤال خودش می‌پندارد که در نهایت موجب ناراحتی و عصبانیت او می‌شود.

از سویی دیگر، شما نیز درخواست، نیازها و سؤال‌های پنهان خودتان را دارید که مانند همسرتان هرگز به طور آشکار بیان نکرده‌اید. اگر قبلاً مسائل پیش آمده را به گونه‌ای بیان می‌کردید، چه بسا هرگز دچار بی‌توجهی از سوی همسرتان نمی‌شدید. البته باید یاد بگیرید جمله بندی‌ها و درخواست‌هایتان را تغییر دهید. برای این کار از تحقیر و سرزنش همسرتان اجتناب کنید، برچسب نزنید، برای جملاتی که شما را ناراحت می‌کنند، جواب مناسب و محترمانه‌ای داشته باشید. جمله‌هایتان را با "من" شروع کنید؛ زیرا جملاتی که با "تو" شروع می‌شوند، اغلب حس سرزنش کردن را به طرف مقابل می دهند؛ مثلاً من از آن کاری که انجام دادی، ناراحت شدم و ...  این‌ها بخشی از مهارت‌های ارتباطی هستند که نیاز دارید یاد بگیرید.

فکر کنید و از خود بپرسید چه چیزی در همسرتان وجود دارد که شایسته قدردانی است؟ توجه داشته باشید که رابطه شما باید متعادل باشد، اگر دائماً در حال انتقاد از همسرتان باشید، حتی اگر انتقادتان سازنده باشد، تعادل رابطه شما به هم خواهد خورد و تلاش‌هایتان برای بهبودی رابطه اثری نخواهد داشت. بنابراین بر نکات مثبت همسرتان تمرکز کرده و آن‌ها را نیز پررنگ کنید. در هر نوع انتقادی که مطرح می‌کنید، باید حداقل دو نکته مثبت از او را به او بگویید و سپس انتقادتان را مطرح سازید. در آخر مطالعه کتاب‌هایی در زمینه مهارت ارتباطی همسران برای شما آموزنده خواهد بود.

برچسب ها : ازدواج , زوجین , همسر , مطالعه , تنش ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب