چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
سرد شدن کانون خانواده با فرار از خانه داری/بانوان اداره کننده کانون خانواده
امروز برخی از بانوان برای ثابت کردن خود و یا برخی از دلایل دیگر به اشتغال به بیرون از خانه روی می آورند در حالی که این امر باعث سرد شدن کانون خانواده می شود چرا که این کانون حساس زندگی و کلاس تعلیم و تربیت اجتماعی بیشتر به دوش بانوان است.

کانون وبلاگ نویسان قم، در اسلام به خانواده نگاه ویژه ای شده است و در بین افراد خانواده به زنان اهمیت بیشتری داده شده است، خداوند در قرآن کریم زنان را ازکار کردن منع نکرده است و یا در زمان پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) زنان شغلی در جامعه آن روز برای خود داشتند و مخارج خود را در می آورند اما با نگاه جنسیتی می توان تقسیم کار کرد یعنی همچون خانه حضرت علی(ع)، امورات منزل با مادر و زنان خانه و امورات بیرون منزل با مرد خانه باشد از این رو زنان در خانه وظیفه اداره خانه و تربیت فرزندان که از مهمترین وظایف است مشغول باشند.

با استفاده از تجارب مشاوره ای و پژوهش های کارشناسان برخی از دلایلی که موجب می شود زنان در فعالیت های بیرون از منزل حضور پیدا کنند به این شرح می باشد: نیاز مالی و فشار اقتصادی، تکامل­جویی، رسیدن به استقلال مالی، ناچیز شمردن و دست کم گرفتن کار در منزل و خانه­داری، پرکردن اوقات فراغت، چشم­هم­چشمی و رقابت با خانم­های دیگر، رقابت با مردان، فرار از مسئولیت­های اصلی زندگی و...

این در حالیست که این حضور به هر دلیلی که باشد مطمئنن باعث می شودزنان در خانواده از وظیفه خانه داری، مادری و همسر داری خود غافل شوند و یا در این امر ضعیف باشند که تبعاتی برای آنها و خانواده خواهد داشت.

بى‏ترديد خانه‏دارى كه مجموعه‏اى از تلاش‏هاى زيرساختى به شمار مى‏رود، خانه‏نشينى نيست و يا بي­كارى تلقى نمى‏شود. متأسفانه عده­ای، خانه‏دارى را بي­كارى مى‏پندارند و آن را مساوى با بى‏سوادى مى‏دانند؛ گويا خانه‏دارى يعنى در خانه ماندن و روز را به شب رساندن. گاه تعبير «خانه‏دار»، توهينى نابخشيدنى به شمار مى‏رود! حال آن که خانه‏دارى بستر فرهنگ‏سازى و اصلاح اجتماع و رشد انسان‏ها است.

خانه بهترین آسایش­گاهی است که انسان می­تواند بدون هیچ قید و بندی در آن جا استراحت کند. جای انس و مودّت، صفا و صمیمیت، آرامش و استراحت است. پرورشگاه مردان و زنان با فضیلت است، مرکز شخصیت­سازی و کلاس تعلیم و تربیت فرزندان است. اجتماع کوچکی است که اجتماع بزرگ انسان­ها را به وجود می­آورد، ترقی و تنزّل، صلاح و فساد اجتماع مربوط به همین اجتماع کوچک است؛ از این رو اصلاح جامعه را باید از اصلاح خانواده­ها آغاز کرد. اداره این کانون حساس زندگی و کلاس تعلیم و تربیت اجتماعی بیشتر به دوش بانوان است.

بنابراین، خانه­داری کاری آبرومند و پر افتخار است. کسانی که محیط خانه را کوچک می­شمارند و از خانه­داری فرار می کنند به حقیقتِ معنا و ارزش آن پی نبرده­اند. ضمن این که نباید از این نکته هم غافل شویم که تلاش بانوان خانه­دار تأثیری مستقیم در اقتصاد خانواده و نیز اقتصاد جامعه دارد.

حال با تمام این تفاصیر اشتغال زنان بیرون از خانه دارای تبعاتی همچون اختلافات زناشویی،برآورده نشدن نیاز های روانی و عاطفی خانواده، نبود نظارت بر تربیت فرزندان در خانه محله و مدرسه، سنگینی کار خانه بر دوش شوهر و فرزندان، بی میلی به بچه دار شدن، سستی در روابط زناشویی، نبود الگوی مناسب برای دختران در خانواده و... می باشد که برخی از آنها برای خانواده خیلی سنگین و مضر می باشد.

با این وجود پیامدهای اشتغال زنان با توجه به موقعیت و شرایط فردی و اجتماعی افراد، متغییر و متفاوت است و نمی توان به طور قطعی موضوع اشتغال زنان را خوب یا بد تلقی کرد ولی اولویت اول برای همه زنان باید حفظ ارکان خانواده باشد و زنان شاغل هم باید این اولویت را در رأس برنامه های خود قرار دهند و پس از آن سعی کنند با استفاده از راهکارهای مناسب آثار منفی حضورشان در بیرون از خانه را به شدت کاهش داده تا فضای خانواده و اجتماع از این حضور کمترین آسیب را ببیند.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب