چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
زمان‌هایی که دعا در آن مستجاب است

کانون وبلاگ نویسان قم ،

من حاجات زیادی دارم و مدت‌ها است برای رفع آن‌ها دعا می‌کنم، برای این که دعاهایم مستجاب شود در چه زمانی خواسته‌ام را با خداوند سبحان در میان بگذارم؟ دعا در چه موقعیت‌هایی مستجاب می‌شود؟

لحظاتی که انسان دست به درگاه خداوند سبحان بلند می‌کند و او را می‌خواند بهترین لحظه‌های عمر آدمی می‌باشد که بهانه‌ای برای گفتگو با یگانه معبود عالم هستی فراهم شده است، اگر خواسته دیر اجابت شود نشان دهنده این است که معبود این نجوای عاشقانه را دوست دارد و لذا عامل آن که همان حاجت و نیاز است را برای مدتی به تاخیر می‌اندازد و این تاخیر نباید موجب نا امیدی دعا کننده شود بلکه با این دید نگاه کند که خداوند می‌خواهد این رابطه عاشقانه ناز و نیاز برای مدتی وجود داشته باشد، اما در عین حال در چند موقعیت دعای انسان زودتر اجابت می‌شود که حضرت علی (علیه‌السلام) در روایتی به آن‌ها اشاره کرده و می‌فرماید:
«پنج موقع را براى دعا و حاجت خواستن غنیمت شمارید: موقع تلاوت قرآن، موقع اذان، موقع بارش باران، موقع جنگ و جهاد فى سبیل اللّه، موقع ناراحتى و آه كشیدن مظلوم. در چنین موقعیت‌ها مانعى براى استجابت دعا نیست».[1]

1: زمان تلاوت قرآن: قرآن بهار دلها، چشمه سار دانش و معرفت، جلا دهنده روح انسان است، زمانی که قرآن تلاوت می‌شود ملائکه به جوش و خروش می‌افتند و مکان تلاوت قرآن را احاطه می‌کنند، و حاجات دعا کنندگان را به عرش الهی می‌برند، و خیر و برکت را به آن خانه یا مکان نازل می‌کنند، امام علی (علیه‌السلام) می‌فرماید:
«خانه‌ای که در آن قرآن خوانده شود و خدا را به یاد آورند، برکتش فزونی یابد و فرشتگان به آن خانه درآیند و شیاطین از آن دوری جویند».[2]    
معمولا افراد در مهمانی‌ها زودتر می‌توانند خواسته‌هایشان را مطرح کنند و سریعتر به پاسخ برسند، هنگامی که قرآن تلاوت می‌شود مانند زمانی است که مهمانی برپا شده است و انسان می‌تواند درمهمانی خدا حاجاتش را مطرح کند تا سریعتر به اجابت برسد، رسول خدا می‌فرماید:
«این قرآن میهمانی ویژه خداوند است پس تا آنجا که توان دارید از این ضیافت بهره ببرید».[3]

2: موقع اذان: اذان شعار اسلام است، اذان صدایی است که آسمانیان آن را دوست می‌دارند، چون اذان آوای عاشقان دین خدا و پیروان رسول الله است، رسول خدا می‌فرماید:
«فرشتگان هنگامى که اذان مردم زمین را مى‌شنوند مى‌گویند: این آواز امت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به وحدانیت خداوند است از این رو براى امت او تا آن گاه که مردم از آن نماز فارغ شوند استغفار مى‌کنند».[4]
اگر حوائج انسان در این زمان نورانی و ملکوتی به سمت آسمان روانه شود ان شاءالله اجابت خواهد شد رسول خدا می‌فرماید:
«دعاى بین اذان و اقامه رد نمى‌شود».[5]

3: زمان بارش باران: باران یعنی زندگی، یعنی نشاط، یعنی رحمت الهی، زیبایی و سرسبزی طبیعت همه به یمن باران و آب آسمانی است و منابع آبها در روی زمین، چشمه‌ها، قنات‌ها و چاه‌های عمیق از آب باران نشأت می‌گیرند؛ در این زمان است که درخواست‌های بندگان نیز به نظر رحمت مورد بررسی قرار می‌گیرد و آنچه به مصلحت‌شان است به اجابت می‌رسد.

4:موقع جنگ و جهاد: در این موقع است که نفس‌های مومنین بوی بهشت و شهادت می‌دهد و فرشته‌ها برای کمک کردن به آنها نازل می‌شوند و فضا کاملا معنوی می‌شود و راه استجابت دعا را باز می‌کند، همان گونه که حضرت علی (علیه‌السلام) در این زمان دعا می‌کردند و به درگاه خداوند عرضه می‌داشتند:
«خدایا! دل‌ها به سوى تو پركشیده و گردن‌ها سوى تو كشیده شده است ... پروردگارا! ما از نبودن پیامبرمان و زیادى دشمنان‌مان و پراكندگى خواسته‌هایمان، به درگاه تو شكایت مى‌آوریم».[6]

5: زمان آه کشیدن مظلوم: وقتی مظلوم آه می‌کشد دریای رحمت الهی به جوش می‌آید، هر کشتی در آن زمان خود را به امواج این رحمت برساند به ساحل خوشبختی و اجابت خواهد رسید.
امید است در این چند وقت توفیق سخن گفتن با خداوند سبحان را داشته باشیم و حاجاتمان را از درگاه پر لطف و کرمش درخواست کنیم که ان شاءالله به درجه اجابت خواهد رسید.

................................
پی نوشتها:
[1]. «إغْتَنِمُوا الدُّعاءَ عِنْدَ خَمْسَهِ مَواطِنَ: عِنْدَ قِرائَهِ الْقُرْآنِ، وَ عِنْدَ الاْذانِ، وَ عِنْدَ نُزُولِ الْغَیْثِ، وَ عِنْدَ الْتِقاءِ الصَفَّیْنِ لِلشَّهادَهِ، وَ عِنْدَ دَعْوَهِ الْمَظْلُومِ، فَاِنَّهُ لَیْسَ لَها حِجابٌ دوُنَ الْعَرْشِ.» شیخ صدوق، محمد بن علی، أمالی الصدوق، ص: 111.
[2]. «اَلبَیتُ الَّذی یُقرَآُ فیهِ القُرآنُ وَ یُذکَرُ اللهُ – عَزَّ وَ جَلَّ – فیهِ تَکثُرُ بَرَکَتُهُ وَ تَحضُرُهُ المَلائِکةُ وَ تَهجُرُهُ الشَّیاطینُ» صابری یزدی، علی رضا، انصاری محلاتی، محمد رضا، الحكم الزاهرة با ترجمه انصارى، ص: 262
[3]. «اِنَّ هذَا القُرآنَ مَأدُبَةُ اللهِ فَتَعَلَّموا مَأدُبَتَهُ مَا استَطَعتُم». التفسیر المنسوب إلى الإمام الحسن العسكری (علیه‌السلام)، ص: 61.
[4]. «روى ان الملائكة اذا سمعت الأذان من اهل الارض قالت هذه اصوات أمّة محمّد بتوحید اللَّه فیستغفرون اللَّه لامّة محمّد صلّى اللَّه علیه و آله حتّى یفرغوا من تلك الصّلاة» شیخ صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج‏1، ص: 287.
[5]. «الدعاء بین الاذان و الاقامة لایرد؛» قضاعی، قاضی، شهاب الأخبار با ترجمه، متن، ص: 45.
[6]. «عِند لقاءِ العَدُوِّ مُحارِبا : اللّهُمَّ إلیكَ أفْضَتِ القُلوبُ، و مُدَّتِ الأعْناقُ ... اللّهُمَّ إنّا نَشْكو إلَیكَ غَیْبَةَ نَبِیّنا، وكَثْرَةَ عَدُوِّنا، وتَشَتُّتَ أهْوائنا» رسولی محلاتی، سید هاشم، صحیفه علویه، متن‏ عربى، ص: 327.

برچسب ها : دعا , زمان , مکان , استجابت ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب