چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
چگونگی بـرخورد بـا شـوهر رک گو و بـددهن

کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"آرامش کجاست؟"،

خانمی هستم که مدت ۳ ماه است كه عقد كردم. شوهرم در جلسات خواستگاری، خود را فرد مذهبی و با ایمان معرفی كرده بود و من هم با این ویژگی او را به عنوان همسر انتخاب کردم، امّا در حال حاضر که شناخت بیشتری از او پیدا کردم، می بینم متأسفانه بعضی از اوقات نمازش قضا می‌شود یا به مسائل مذهبی کم اهمیت است و تأسف بارتر از آن، گاهی که باهم دعوا می‌کنیم به پدر و مادرم دشنام و به من بددهنی می‌كند.

از طرفی بنده شخصیت کاملاً آرامی دارم، ولی شوهرم فوق العاده شخصیت رك‌گو و حاضر جواب است كه بنده از پس حرف‌هایش بر نمی‌آیم و معمولاً در مقابلش كم می‌آورم. در این مدت احساس خستگی، ناامیدی و پشیمانی می‌كنم. لطفاً راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:
ضمن درک نارضایتی شما از وضعیتتان، این نکته را متذکر می‌شوم: اگر شما در شناخت شریک زندگیتان اشتباه کرده‌اید، الآن به جای پشیمانی و ناامیدی، باید به فکر این باشید که چگونه می‌توان با تدابیری که در ادامه زندگی به کار می‌برید وضعیت خود را بهتر کنید؛ چون خطر جدایی بسیار بیشتر از رنجی است که شما در زندگی می‌کشید. مگر اینکه زندگی به نقطه‌ای برسد که اصلاً قابل اصلاح نباشد و ادامه‌ آن برای شما غیرقابل تحمل شود. لذا باید دید در مواردی که ذکر کردید چه راهکاری می‌توان انجام داد تا مشکل، حل یا حداقل کم شود.

درباره بددهنی و توهین شوهرتان باید گفت: اساساً و ذاتاً انسان بددهن و توهین‌گر وجود ندارد؛ یعنی مشکل همسر شما یک مشکل اکتسابی است. البته افرادی که هیجان خشم و احساس تهدید را بیشتر تجربه می‌کنند، به طبع بیشتر در معرض کسب چنین رفتارهای اشتباهی هستند.

امّا فردی وجود ندارد که در مورد او بتوان گفت: بد دهان است و هیچ کاری هم نمی‌توان کرد! به نظر می‌رسد متأسفانه شوهر شما این عادت زشت را آموخته است. احتمالاً یا در محیط خانه پدری او یا در محیط تحصیلی و یا در میان دوستانش، فرد یا افرادی وجود داشته‌اند که این عادت را به شوهر شما منتقل کرده‌اند.

نکته اول درباره افراد بددهن این است که اینگونه افراد می‌توانند به راحتی اطرافیان و دیگران را تحت تأثیر قرار دهند و بترسانند. آنان گاه با بددهنی، خود را محق جلوه می‌دهند و مزایایی کسب می‌کنند. از سوی دیگر؛ برخی افراد با بددهنی و توهین کردن، احساس بزرگ شدن و بلوغ می‌کنند. در برخی طبقات اجتماعی، مشاغل و گروه‌های خاص نیز استفاده از الفاظ زشت و بددهنی نشان دهنده عضویت فرد در آن گروه است و افرادی که در چنین گروه‌ها و طبقاتی عضویت دارند، اگر از الفاظ زشت رایج در گروه استفاده نکنند، کم کم طرد خواهند شد.

امّا راه‌های مقابله با این عادت زشت:
1- از بین بردن مزیت‌های بددهنی: بدین صورت که شما باید از خودتان بپرسید شوهر من با این بددهنی چه مزیت‌هایی ممکن است کسب کند؟ آیا با این کار می‌خواهد خشم و ناراحتی خود را تخلیه ‌کند؟ آیا می‌خواهد بر من تأثیر بگذارد تا به میل او رفتار کنم؟ آیا می‌خواهد از مسئولیت پذیری شانه خالی کند؟ و ... لازم است شما به عنوان همسر، مزایای بددهنی شوهرتان را شناسایی کرده و تا حد امکان آن را از بین ببرید.

۲- تقویت رفتارهای متضاد: بررسی کنید آیا شوهرتان در لحظات خاصی بددهنی می‌کند؟ از طرفی حتماً لحظات و زمان‌هایی هرچند کم، وجود داشته که شوهرتان به هنجار سخن گفته است و از الفاظ زیبا استفاده کرده باشد. واکنش شما در چنین لحظاتی بسیار مهم است. اگر در هر شرایطی همسر شما زیبا سخن گفت یا از الفاظ درست استفاده کرد، باید به شیوه مثبت پاسخ دهید. لازم است به گونه‌ای عمل کنید که او اشتیاق به ادامه این رفتارها داشته باشد. لذا به هیچ وجه در برابرش رو ترش نکنید و یا او را عصبانی نکنید؛ چون اثر کارهای دیگر را خنثی می‌کند، بلکه حتی اگر می‌بینید ادامه صحبت با شوهرتان اثر منفی دارد کوتاه بیایید و از زخم زبان یا انتقام گرفتن در این لحظات بپرهیزید.

3- قطع یا کم کردن رابطه با افراد بددهن: اگر شوهر شما همکاران، دوستان و یا اقوام بددهنی دارد، باید تلاش کنید رابطه و رفت و آمد با آن‌ها را کم کنید. در تمامی رفتارهای اجتماعی الگوبرداری و مشاهده، نقش مهمی در یادگیری و تقلید دارد.

4- در زمان‌هایی که هر دو در آرامش روحی به سر می‌برید، با شوهرتان صحبت کنید و  به او بفهمانید که از این رفتارش ناراحت هستید و رنج می‌کشید؛ مثلاً گریه کنید یا مدت کوتاهی گوشه‌گیر شوید یا اظهار افسردگی کنید و خلاصه از هر راهی که می‌توانید مظلوم نمایی کنید تا احساساتش را بر انگیزانید و بتوانید بر او اثر بگذارید. همچنین به او محبت کنید و تحویلش بگیرید و خواسته‌های او را انجام دهید تا هر چه بیشتر دلش را مال خود کنید.

در مورد کاهلی همسرتان نسبت به نماز و مسائل مذهبی، باید بررسی کرد مشکلش چیست و تا جایی که می‌توانید از راه استدلال و دلیل آوری، او را به سمت عمل به دستورات دین بیاورید. در این جهت می‌توانید سی دی سخنرانی‌های مذهبی را در معرض استفاده‌اش قرار دهید. اگر راه استدلال جواب نداد یا شما نتوانستید انجامش دهید، بدون هرگونه عجله از راه تأثیرگذاری احساسی به صورت تدریجی استفاده کنید؛ مثل رفتن به همراه همسر به زیارت و اماکن مقدس مذهبی و شرکت در مجالس مذهبی.

در مورد توهین به پدر و مادرتان هم عرض می‌کنم؛ ببینید واقعاً علتش چیست؟ اگر وقتی حرفتان می‌شود، توهین می‌کند؟ سعی کنید از دعوا پرهیز کنید، امّا اگر کلاً آدم بددهنی است، در زمان مناسب که ابراز علاقه‌اش به شما شدید است به او تذکر دهید و با زبان نرم به او بگویید؛ همان طور که تو خوشت نمی‌آید به پدر و مادرت توهین کنند، لطفاً تو هم به پدر و مادر من توهین نکن.

ناگفته نماند در مورد کارها و حرف‌های نادرستش وقتی نمی‌توانید مقابله کنید و کم می‌آورید، باید از راه دیگر که اثر پذیری بیشتری دارد اقدام کنید و مطمئن باشید اگر به این حرف‌ها عمل کنید، حتّی اگر مشکلتان کاملاً حل نشود، حداقل میزان نارضایتی شما از زندگیتان بهتر می‌شود.

برچسب ها : ازدواج , شوهر , توهین , بددهنی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرین مطالب