چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
استدلال امام جواد به امامت خود
امام جواد(علیه‌السلام) پس از شهادت پدر بزرگوار خود درحالی‌که تنها هشت سال داشت به امامت رسید. ایشان اولین امام شیعه بودند که در سنین کودکی به امامت رسیدند. پس از ایشان، امام هادی(علیه‌السلام) و امام مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) نیز در خردسالی به امامت رسیدند.
روشن‌گری امام عسکری در برابر جریان‌های افراطی
متأسفانه در طول تاریخ عده‌ای که خود را از شیعیان و ارادتمندان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) می‌پنداشتند، وجود داشته‌اند که درباره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به غلو و گزافه‌گویی می‌پرداختند.
لیله الرغائب شب بخشش بی حساب
اولین شب جمعه ماه رجب را شب آرزوها می نامند و برای این شب نمازی سفارش شده است که از فضیلت فراوانی برخوردار است.
نابغه‌ای تأثیرگذار در جهان تشیع
یکی از شهدای عظیم الشأن جهان اسلام که یادش همیشه در دلها خواهد ماند؛ شهید آیت الله سید محمد باقر صدر است. وی به دلیل مخالفت با حزب بعث عراق و دیکتاتوری صدام، مورد خشم آنها قرار گرفت که در نهایت منجر به شهادت وی و خواهر گرامی‌اش شد.
شفاعت حضرت زهرا از شیعیان و دوستانش
حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله‌علیها) یکی از چهار بانوی بر‌تر عالم است که (درشان و منزلتش آیات و روایات فراوانی واردشده. نمونه آیاتی که درشان و منزلت این بانوی بزرگوار نازل‌ شده است: سوره کوثر، آیه تطهیر، آیه مباهله، آیه و یطعمون الطعام، و آیات دیگر.
فاطمه(س) در اوج هم الگوست
این همه فضیلت، این‌همه درخشندگى، این‌همه كبریا و عظمت؛ كه كسى مثل پیغمبر وقتى فاطمه‌ى زهرا بر او وارد می‌شد، "قام الیها" نه فقط بلند می‌شد، بلكه بلند می‌شد و به سمت او می‌رفت.
عوامل غیبت حضرت ولی عصر در کلام اميرالمومنين
یکی از مسائلی که ذهن افراد را به خود مشغول نموده است، مساله غیبت امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است. برای پاسخ به این سؤال از جوانب مختلفی می‌توان به آن پرداخت. در یک نگاه کلان می‌توان گفت برنامه حضرت مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) با برنامه پیامبران و سایر پیشوایان متفاوت است.
عمل خوب انسان بی‌دین، مانند گردوی پوک و اسکناس بی‌نخ است!
بعضی از افراد، با وجود این‌که از دین الهی و سخنان خداوند و پیامبرانش اطلاع دارند نمی‌پذیرند. آن‌ها به سبب تعصب كوركورانه یا لجاجت، دشمنى با حق، مقدم شمردن منافع كوتاه‌مدت مادى، آلوده بودن به انواع شهوات و بالآخره تكبر و خودبرتربینى، از پذیرش دین و سخنان حق، خود‌داری می‌کنند..
رو به قبله ایستادن چگونه با کروی بودن زمین سازگار است؟
در آیات قرآن و سنت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) دستور داده شده كه برخی اعمال عبادی و غیر عبادی باید رو به قبله انجام گیرد مثلا قرآن كریم فرمود: «فَوَلِّ وجهَكَ شطرَ المسجِدِ الحَرامِ و حیثُ ما كنتُم فوَلُّوا وجوهَكُم شطرَه؛[بقره/144] پس روی به طرف مسجد الحرام كن و شما مسلمانان هر كجا باشید، در نماز روی بدان جانب كنید».
جنگ نابرابر و موقعیت امروز تشیع
تاریخ پر تلاطم شیعه بسیار خواندنی است، تاریخی که به ما درس می‌دهد که امروز چگونه شیعه به چنین جایگاهی رسیده است.
می‌خواهی دینم را با پول بخری!؟
«قیس بن سعد» از صحابه پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بزرگ قبیله خزرج، فردی زیرک توان‌مند و آگاه بود. قیس علاقه فراوانی به اسلام و شخص پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و تلاش فراوانی در دفاع از حضرت داشت. وی هم‌چنین از پرچم‌داران سپاه اسلام در فتح مکه بود.
اشاره قرآن به ظهور حضرت مهدی عج
یکی از مهم‌ترین مباحث در حوزه مهدویت، ظهور حضرت مهدی و منجی اخرالزمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و نشانه‌های دولت کریمه در قرآن کریم است.
چهره واقعی «معاویه‌بن‌ابی‌سفیان» در کتب اهل سنت
امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) دومین اختر تاب‌ناک امامت بعد از شهادت پدرشان امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) حکومت و رهبری جامعه اسلامی را به دست گرفت، امّا دیری نپایید که با روح اخلال‌گری و نفاق در میان مردم سست ایمان ایجاد شد و با طغیان خود حکومت را از حضرت مصادره نمودند.
اعتقاد راست‌گوترین مردم به جانشینی بلافصل امیرالمومنین
«ابوذر غفاری» بیست سال پیش از ظهور اسلام، در خانواده‌ای از طایفه «غِفْار» که از طوایف اصیل عرب به شمار می‌رود، به دنیا آمد. پدرش «جناده» از فرزندان غفار و نام مادرش «رمله بنت الوقیعه» از طایفه بنی غفار بن ملیل بود.[۱]
آخرین مطالب